„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.
По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.
„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за
Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ представя в зала 1 на НДК концерт-спектакъла „Ела се вие, превива" с участието на Симфониета (Враца) и над 140 души екип. Събитието е на 29 септември, съобщават организаторите.
Проектът е посветен на българската сватба. Ще бъдат представени музикално-танцови картини, пресъздаващи сватбени ритуали и пролетните празници от различни региони на България.
„След поредица от концерти в страната, продължава успешната симбиоза между фолклорен и симфоничен оркестър реализирана по време на целия концерт. Зрителите ще се насладят и усетят цялостното въздействие и звук с плътност, мащаб и обем, непознат и дори революционен за фолклорното ни изкуство“, разказват от екипа на ансамбъла.
По думите им водеща роля за тази музикална симбиоза има Йордан Леков представя изложбата си „Маврографии“ в столичната галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, съобщават организаторите.
„Взаимодействието на материалите – хартията, туша и водата, разглеждани като начала, са в основата на моите търсения и причина за случването на тази изложба. Рисунката, която в най-чист вид олицетворява стремежа към свобода на изразяване и отвореност към света, провокира възприятията и най-вече въображението на зрителя. Абстракцията за мен е начин за преживяване на света — потискайки познатите визуални образи, да се съпреживее настоящето“, казва Йордан Леков.
Арх. Йона Лекова казва, че в противовес на логоцентризма произведенията на Йордан Леков не се стремят да разказват, обясняват или илюстрират — те канят в едно по-първичн
Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художникът Тодор Деков ще бъде открита на първи октомври в Регионална библиотека „Гео Милев“, съобщиха от културната институция.
Художникът, сценограф и карикатурист за поредна година ще представи сътвореното от него в балканското село Дълги Дел, където живее.
Тодор Деков е добре познат не само в Монтана. Той е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии.
Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др.
Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха от Регионална библиот
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха.
Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.
„Митове за крал Макбет“ по Шекспир в превод на Валери Петров е четвъртата за новия сезон премиера в „Сфумато“.
Премиерата е на 9 ноември, съобщават от театралната работилница.
„Макбет“ е легенда за зараждане на злото, мистичен хорър за света, останал без ценности и идеали; кошмар, в който виденията са единствено за земен ад, кървава чернилка, която се пропива в почвата, която витае из въздуха, която се просмуква в кожите. „Макбет“ е мит за човеците, извършили най-ужасяващия грях, престъплението, което провокира онзи чудак на Ницше да завика сред тълпата: „Къде е Бог? Ще ви кажа! Ние го убихме – аз и вие!“, казва режисьорът Дарий Чавдаров.
По думите му „Макбет“ е предупреждението на Барда къ
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.
Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п
Художникът Стоимен Стоилов получи Почетния знак на кмета на Варна за приноса му към родния му град и по повод 80-годишнината му. Той му бе връчен днес от Благомир Коцев на церемония в сградата на Общината, на която присъстваха д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007), неговата съпруга Криста Шюсел, заместник-кметът Павел Попов, представители на администрацията и на Градската художествена галерия.
Благодаря за хубавите думи като оценка за моята работа в този град, каза на церемонията Стоимен Стоилов. Той отбеляза, че сега млади хора ръководят Варна и им пожелава да развият материалната база за излагане на изкуство. „Надявам се и вашето поколение да остави нещо добро за града“, добави той.
Стоилов благодари на д-р Волфганг Шюсел и съпругата му Криста Шюсел, че присъстват на събитието, както и на всички гости, дошли във Варна на ю
С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.
В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.
Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията.
Луков представи на публиката песен на свещника Люмиер от „Красавицата и звяра“, който дублира с гласа си в бъ
Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.
Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин.
Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.
Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява
Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сатира и се превръща в нещо като антология какъв не трябва да бъде младият родител. Диалогът е лек, историята – занимателна и предлага да се гледа на проблемите в пародиен, наситен с хумор стил, допълват от театъра.
Спектакълът е изграден от актьорски квартет, в който всеки е индивидуалност с разнообразни умения за бързи трансформации и точен усет за жанровата природа на текста. Краят на спектакъла звучи и като лека закачка, и като въпрос – възможно ли е да не повтаряме грешките на родителите си.
Участват актьорите Илиана Коджабашева, София Бобчева, Мартина Пенева и Боян Арсов.
Преводът е на Любов Костова, сценограф и костюмограф е Борис Далчев, композитор – Емилиян Гацов-Елби, хореограф – Марион Дърова, видеограф – Теодор Киряков, а вокален педагог – Гьорги Георгиев-Анитка. Драматург е Майя Праматарова.